TUVALET EĞİTİMİ

  • 13.Ekim.2020
TUVALET EĞİTİMİ

Çocuğun bir başkasının yardımına veya hatırlatmasına ihtiyacı olmadan bu beceriyi hayatına kazandırmasına tuvalet eğitimi denir. Gelişimsel olarak 24-36 ay arasında verilmesi en uygundur. Erken olması da geç olması da sıkıntı yaratabilir.

Eğitimde asıl önemli olan çocuğun ve annenin hazır olmasıdır.

  • Çocuğunuz yürüyebiliyorsa,
  • Kas gelişimi tamamlandıysa,
  • Kendi giysilerini değiştirebiliyorsa,
  • Bezi 3,4 saat kuru kalmaya başladıysa,
  • Altı ıslak olduğunda rahatsız oluyorsa, tuvalet eğitimine başlayabilirsiniz.

NASIL İLERLEMELİYİM?

Tuvalet eğitimine başladığınızda bezi gündüz tekrar takmayın. Artık onunda iç çamaşırı giyeceğini bu şekilde gezeceğini anlatın.

Başlangıçta lazımlık veya tuvalet adaptörü kullanılabilir.

Eğitim başlamadan önce tuvalete veya lazımlığa alıştırmak gerek. Giyinik bir şekilde, orayı oyun haline getirerek alışmasını sağlamak yararlı olacaktır.

Belli aralıklarda 2-3 saate bir tuvalete götürmek gerekli, ilk zamanlarda bu süre daha sık olabilir.

Eğitim sürecinde çocuğun kıyafetini rahatça çıkartıp gidebilmesi için kendi giyip çıkarabileceği kıyafetler giydirin.

Eğitim sürecinde çocuğa sürekli tuvaletinin olup olmadığını sormayın. Çocuk bunun çok önemli bir olay olduğunu düşünüp inatlaşmaya girebilir.

Tuvalet eğitiminde çocuğun ödülü ‘’aferin’’ olmalıdır sadece. Yapmasa bile yapmak için çabalamasına da ‘’aferin’’ denmelidir. ‘’Aferin’’ dışında maddi değeri çok az olan hediyeler kullanılabilir. Çıkartma, sticker tarzı hediyeler olabilir.

Gündüz alışkanlığı kazanmaya başladığında gece içinde bezi çıkartabilirsiniz. Kimi çocuklar hem gündüz hem gece için aynı anda hazır olabilirler çocuğunuzun ilerlemesine göre bu süreci yönetebilirsiniz.

Yatmadan önce sıvı tüketimi olmamalı. Karpuz,salatalık gibi su içeren besinlerden uzak durulmalıdır. Gece birkaç saate bir çocuk uyandırılıp tuvalete götürülmelidir. (kas kontrolü açısından çocuk uyanık ve kendinde olmalı).

HANGİ DURUMLARDA PROBLEMLER YAŞANABİLİR?

Çocuğunuz kabız ise, eğitimi verecek kişi psikolojik olarak hazır değilse, eğitimi birden fazla kişi farklı şekillerde vermeye çalışıyorsa problemler yaşanabilir. Sifon sesinden korkuyorsa, tuvalete gitme zamanı geldiğinde çocuk huzursuzlanıyorsa ara verip süreci tekrar gözden geçirmeliyiz.

Unutmayın tuvalet alışkanlığının anahtar kelimesi sabırdır. Sabır ve anlayışla bu süreci kolaylıkla geçirebilirsiniz.

 

                                          PSİKOLOG GÖZDE DEMİRSOY