Psikolog Gözde Nur Demirsoy, “GELECEKLERİNE IŞIK OLMALIYIZ”

  • 11.Şubat.2020
Psikolog Gözde Nur Demirsoy, “GELECEKLERİNE IŞIK OLMALIYIZ”

Sürekli ekran karşısındaki çocuğun konuşma yeteneğinin geciktiğini belirten Psikolog Gözde Nur Demirsoy; “Çocuklarınızla göz teması kurun, konuşun, sohbet edin” önerisinde bulundu.

Niğde’de çalışmalarını sürdüren GND Psikolojik Danışmanlık İşyeri Sahibi Psikolog Gözde Nur Demirsoy, sürekli ekran karşısında olan çocukların konuşma yeteneklerinin geciktiğine işaret ederek bebeklik döneminden itibaren çocukların teknoloji bağımlılığından uzaklaştırılması için neler yapılması gerektiği konusunda aileleri uyardı.

GELECEKLERİNE IŞIK OLMALIYIZ

GND Psikolojik Danışmanlık İşyeri Sahibi Psikolog Gözde Nur Demirsoy,  ebeveyn olmanın zor bir süreç olduğunu ifade ederek, “Aynı sorunlara karşı her çocuğun çözümü ve anahtarı birbirinden farklıdır. Bu nedenle ebeveynler çözümü farklı yerlerde arayıp, yanlış sonuçlara yol açabiliyorlar. İşte biz böyle bir süreçte aileleri doğru yönlendirerek, çocuklarının geleceklerine ışık olmaya çalışıyoruz” dedi.

TEKNOLOJİ BAĞIMLILIĞI ŞİKAYETİ

Psikolog Gözde Nur Demirsoy, günümüzde en yaygın sorunlardan birinin çocukların teknolojiye bağımlılığı olduğuna dikkat çekerek, “Sürekli ekran karşısında olan çocuğun konuşma yeteneği bile gecikiyor, ardından farklı davranış problemleri oluşuyor. Bir diğer sorun da çocuğun yeterince hareket etmemesi. Sokak kültürü olmadığı için çocuk hareketsiz yaşıyor” diye konuştu.

GND Psikolojik Danışmanlık İşyeri Sahibi Psikolog Gözde Nur Demirsoy, konuşmasında; “Aileler, çocuğun televizyonda yabancı dil bile öğrendiğini savunuyor ancak, bu konuda yanılıyor. Ekranın olumsuz etkilerini ilerleyen dönemde daha net fark ettiğinde sorunun çözümü zorlaşıyor. Çocuk artık yönetilmez oluyor” ifadelerine yer verdi.

SAĞLIKLI İLETİŞİME ENGEL

GND Psikolojik Danışmanlık İşyeri Sahibi Psikolog Gözde Nur Demirsoy, aynı evin içinde yaşamalarına ve aynı masada yemek yemelerine rağmen aile bireylerinin ya cep telefonu ile meşgul olması, ya tabletle oynaması ya da televizyon izlemesinin sağlıklı iletişimin önündeki en önemli engel olduğunu belirtti.

MUTLAKA GÖZ TEMASI KURUN

Psikolog Gözde Nur Demirsoy, “Çocuklarınızla göz teması kurun, konuşun, sohbet edin. Önce kendinizi teknoloji bağımlılığından uzaklaştırın, sonra çocuklarınızı bu konuda yönlendirin. Özellikle 0-6 yaş grubunda ebeveynin çocuğun dünyasına girmesi çok önemli sonrasında istese de giremeyecek ve bu da farklı sorunlara yol açacaktır” uyarısında bulundu.

Kaynak: Ajans51